Jak se žilo na Plzeňsku. Expozice je umístěna v historických prostorách Chotěšovského, Gerlachovského a Bartlovského domu na náměstí Republiky. Návštěvníky čeká mimořádně rozsáhlá prohlídka, která čítá dvacet místností se zajímavými historickými interiéry. První část představuje vývojovou řadu měšťanských interiérů, tj. nábytek a interiérové doplňky, portréty a drobný inventář z údobí gotiky, renesance, baroka, empiru, biedermeieru a první třetiny 20. století. Exponáty jsou velmi cennou kolekcí předmětů denní potřeby, dokreslující všední život v plzeňských měšťanských domácnostech. Druhá část je věnována životu lidu na venkově a tvoří ji dvě lidové světnice zařízené nábytkem charakteristickým pro oblast Plzeňska, expozice krojů z plzeňského regionu, ukázky lidového stavitelství a expozice prezentující zvyky a tradice venkovského lidu v 19. a na počátku 20. století.
VíceCílem expozice je přiblížit návštěvníkovi historii Plzeňského kraje pomocí událostí a témat vyzdvihnutých z dějinného toku, přičemž ne vždy se nutně musí jednat o významný historický milník. Ve sledovaném období se správním centrem regionu stala Plzeň, jednotlivá témata přiblíží nejen vývoj tohoto správního centra, ale také jeho vazby na nejbližší okolí i na zahraničí, a to v období od sklonku raného středověku po polovinu 19. století. Jednotlivé prezentované příběhy mají co nejvíce ukázat každodenní život i významné historické události, které se v uvedeném období odehrály. Zvolený způsob prezentace se snaží návštěvníka do příběhů vtáhnout, aby získal pocit, že se stal součástí vyprávění. Důraz je kladen na maximální využití vypovídací hodnoty jednotlivých artefaktů pocházejících ze sbírek ZČM v Plzni a jejich zasazení do „původního“ kontextu.
VíceExpozice Pravěku jihozápadních Čech seznamuje návštěvníky muzea s pravěkým osídlením kraje od nejstarších dob do raného středověku. Na 27 panelech doplněných bohatou fotografickou dokumentací z terénních výzkumů se seznámíte s vývojem pravěkého a raně středověkého osídlení kraje. Ve 34 vitrínách jsou představeny trojrozměrné artefakty získané do sbírek muzea během více jak 130 let terénních archeologických výzkumů. Mezi vystavenými exponáty jsou takové unikáty jako bronzový štít z Plzně-Jíkalky, hliněná neolitická plastika ženy z Vochova, bronzové maskovité spony z Kyšic a Dýšiny, zlaté předměty z mohylových pohřebišť střední doby bronzové a mnoho dalších výjimečných předmětů vyrobených pravěkým člověkem. Expozice je doplněna rekonstrukcemi odkrytých hrobů, dřevěnou konstrukcí vodní cisterny z Vladaře a kamennou slovanskou pecí. Samostatně je prezentována metodika archeologické práce.
VíceEdutorium je rozděleno do tří hlavních částí: exponáty, fyzika v pozadí, vědci a vynálezci. V části "exponáty" jsou popsány fyzikální principy jednotlivých exponátů. V části "fyzika v pozadí" je vyložena fyzika zhruba na středoškolské úrovni. Hlavním cílem fyziky v pozadí je nabídnout informace nezbytné k plnému pochopení funkce jednotlivých exponátů. V části "vědci a vynálezci" budou neustále doplňovány nové osobnosti, které měli nebo mají co dočinění s vědou a technikou.
VíceNázev „Přijď na to!“ vystihuje princip celé expozice: mezi exponáty totiž patří celá řada hlavolamů a hraček, na jejichž princip musí „hráči“ sami přijít, tedy jej odhalit. Navštivte Techmanii, hrajte si, manipulujte s předměty, zkrátka Přijďte na to! Bavit se zaručeně bude celá rodina ;-) Hravá expozice se představuje v originálním dřevěném kabátě průmyslového designera Štěpána Soutnera, který s námi navrhuje například expozici Vesmír a získal prestižní cenu za návrh svého vláčku RandeVuu, který u nás také můžete vidět.
VíceVíte, kolik budov původně měla největší zbrojovka v monarchii? Že Škodovka vedle tanků vyráběla také kormidla pro zaoceánské lodě? Znáte někoho z rodiny Škodů? Víte, že nový kloubový trolejbus ŠKODA má stejnou přepravní kapacitu jako dopravní letadlo Boeing 737? Nebo kde se v Plzni projdete po prvním mostě na světě s celosvařovanou konstrukcí? V naší expozici ŠKODA se seznámíte s historickým vývojem Škodových závodů od jejich založení až do současné podoby. Doslova se projdete po časové ose a zastavíte u stěžejních okamžiků a výrobků, které okouzlily svět. Informace získáte z obrazových panelů, audio- a videosekvencí i dalších zdrojů. Uvidíte zrekonstruovanou parní turbínu z roku 1922 – kompletní a schopnou provozu; modely lokomotiv i samotné továrny, funkční modely trolejbusů, ukázky historického nářadí… Vytvoříte si tak představu o světovém věhlasu společnosti ŠKODA, její minulosti, současnosti, i budoucnosti.
Více